Foteliki samochodowe produkowane są w kilku kategoriach wagowych, aby jak najlepiej dopasować je do wagi i wzrostu dziecka oraz zapewnić mu bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem.  Te najmłodsze dzieci muszą być przewożone w fotelikach z kategorii 0 lub 0+ - czyli odpowiednio od 0-10 kg i 0-13 kg.  Ich konstrukcja, nieco inna niż w przypadku kolejnych grup, pozwala na przewożenie niemowlęcia w optymalnej dla niego pozycji tyłem do kierunku jazdy. Grupa I jest odpowiednia dla dzieci o wadze 9-18 kg, czyli do około 4 roku życia. Grupa II i III to foteliki dla starszych dzieci, odpowiednio o wadze w przedziałach 15-25 kg i 22-36 kg. Istnieją też grupy mieszane 0-18 kg i 9-36 kg. Prawie w każdej z kategorii wagowych możemy zaopatrzyć się w foteliki RWF - to foteliki, który jest montowany tyłem do kierunku jazdy i według testów zapewnia dziecku większe bezpieczeństwo. 

Przyszli rodzice często zadają sobie pytanie, który fotelik wybrać, aby moje dziecko było bezpieczne w trakcie jazdy samochodem. Na rynku znajduje się wiele modeli i ciężko samemu wybrać najlepszy. Warto wybrać się do sklepu stacjonarnego i porozmawiać z doradcą, który przedstawi nam najbardziej optymalne rozwiązanie. Faktem przemawiającym za kupnem fotelika w sklepie tradycyjnym jest również to, że możemy przymierzyć go w samochodzie, sprawdzić czy pasuje. Nawet najdroższy fotelik, z najwyższą oceną w testach nie spełni swojego zadania, jeśli będzie nieprawidłowo zamocowany, a dziecko nie będzie w nim odpowiednio zapięte. 

Jeżeli masz wątpliwości i nie jesteś pewny czy potrafisz prawidłowo zamontować fotelik w samochodzie, warto zainwestować w bazę Isofix. To system pozwalający na szybki i łatwy montaż fotelika w samochodzie. Do prawidłowego zamocowania fotelika dzięki systemowi Isofix nie potrzebujemy każdorazowo zapinać pasów bezpieczeństwa. Pasami jednorazowo montujemy bazę w samochodzie, by później móc zamocować fotelik w systemie klik-klik. System zaoszczędzi nasz czas przy częstych podróżach z maleństwem, a także wyeliminuje możliwość nieprawidłowego montażu fotelika w samochodzie.

Czy już powinniśmy wymienić fotelik? To pytanie bardzo często dręczy rodziców. Zastanawiają się czy już czas na zmianę, aby ich dziecko było w 100% bezpieczne.

Są trzy główne powody, które powinny nas skłonić do wymiany fotelika:

waga dziecka przekracza dopuszczalny limit dla danej kategorii wagowej fotelików. Dla nosidełek ten limit wynosi przeważnie 13 kilogramów. To oznacza, że dla dziecka ważącego 13,5 kg ten fotelik nie jest już bezpieczny. Dlaczego? Ponieważ w testach bezpieczeństwa zdał on egzamin tylko dla manekinów mieszczących się w tej kategorii. Każdy fotelik ma oznaczoną odpowiednią wagę, której rodzice powinni przestrzegać. Nie należy kupować też fotelika “na zapas” - kiedy nasze dziecko waży 10 kg nie kupujmy fotelika z kategorii 15-36 kg licząc że wystarczy on na dłużej. Taki fotelik nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa maluchowi w trakcie podróży. Waga jest najłatwiejszym sposobem określenia czy dany fotelik nadaje się dla danego dziecka.
głowa dziecka wystaje ponad krawędź górną oparcia fotelika. Ten punkt dotyczy wyłącznie fotelików z kategorii 0-13 kg. 
pasy uprzęży fotelika nie dają się poprawnie zapiąć. Fotelik nie zapięty zgodnie z instrukcją producenta nie ochroni naszego dziecka, a wręcz stanowi dla niego zagrożenie.
Wystawanie nóg z fotelika nie jest powodem do zmiany na większy. 

Foteliki samochodowe przechodzą liczne testy, czy w razie wypadku są w stanie ochronić delikatne ciało dziecka. Warto się z nimi zapoznać przed decyzją o zakupie fotelika. Sprzedawca w sklepie chętnie udzieli nam informacji o ocenach uzyskanych przez fotelik w testach. Wśród najważniejszych crashtestów należy wymienić niemieckie testy ADAC i szwedzki PlusTest.